Aktualności
07.12.2022

Plejada mistrzów w wielkim finale Championerów!

Powrót do strony z listą aktualności

Wielkimi krokami zbliża się to, na co czekaliśmy od września - wielki finał Championerów, który zostanie rozgrany w warszawskiej Szkole Podstawowej nr 369. A tam czeka nas prawdziwa plejada sportowych mistrzów, którzy będą wspierać naszą młodzież w rywalizacji sportowo-wiedzowej.

Championerzy” to rywalizacja dedykowana dla szkół podstawowych. Każda szkoła może wystawić reprezentację składającą się z 10 osób: 5 osób w zespole sportowym i 5 osób w zespole wiedzowym. Zawody będą przeprowadzone 2-etapowo. W pierwszym etapie reprezentanci poszczególnych szkół będą rywalizować w zawodach sportowych, w drugim w quizie wiedzowym.

Jak zostać Championem?

I etap sportowy - w tej części biorą udział wszystkie zespoły, liczące po 5 osób każdy. Turniej przeprowadzany jest w ramach rywalizacji sportowej. Każdy zespół wykonuje następujące zadania:

- rzut wolny do kosza na czas (ćwiczenie z puli gier zespołowych),

-  bieg po kopercie na czas (ćwiczenie szybkościowo- koordynacyjne),

- przechodzenie przez szarfę (ćwiczenie gimnastyczno-sprawnościowe),

- skok w dal z miejsca (ćwiczenie koordynacyjno-siłowe),

- odbijanie na rakietką piłki do tenisa stołowego (ćwiczenie koordynacyjno-sprawnościowe).

Na zakończenie tej części ustala się kolejność końcową w każdej konkurencji i tabelę tego etapu zawodów.

II etap wiedzowy - w tej części zostanie przeprowadzonych 5 rund pytań zadawanych dla każdego zespołu (czas na odpowiedź to 30 sekund); odpowiada kapitan zespołu i jego odpowiedź uznajemy za ostateczną. Zespół może wybrać stopień trudności pytania mając do wyboru pytanie za 1,2 lub 3 punkty i tę wartość deklaruje przed zadaniem pytania. Za prawidłową odpowiedź przyznawana jest zadeklarowana przez drużynę liczba punktów, odpowiedź nieprawidłowa powoduje brak punktów. Istnieje jednorazowa możliwość skorzystania z podpowiedzi nauczyciela WF-u w całym cyklu 5 pytań. To drużyny decyzją w którym momencie i czy w ogóle będą korzystać z pomocy nauczyciela.

Zespoły reprezentujące szkoły odpowiadają w kolejności odwrotnej do zajętego miejsca po części sportowej.

W wielkim finale zobaczymy przedstawicieli 4 szkół: Szkoła Podstawowa nr 10 z Ostrołęki, Szkoła Podstawowa nr 7 z Legnicy, Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio w Toruniu oraz gospodarz finału - Szkoła Podstawowa nr 369 w Warszawie. Która szkoła okaże się najlepsza, zarówno w rywalizacji sportowej, jak i quizie wiedzowym okaże się już za 3 dni.

A rywalizacji młodych ludzi kibicować będą wybitni sportowcy, mistrzowie w swoich dyscyplinach: Sławomir Szmal - champion w piłce ręcznej, Leszek Blanik - champion w gimnastyce sportowej, Ewelina Kobryn - championka w koszykówce, Piotr”Grabo” Grabowski - champion we wsadach do kosza oraz tradycyjnie już towarzyszący wszystkim eliminacjom - Marek Plawgo - champion w biegu na 400 m pół oraz Witold Roman - champion w siatkówce.

- Możemy obiecać, że wielki finał w Warszawie będzie pełen emocji, wspaniałych ambasadorów, którzy będą kibicować naszej młodzieży i nagród, bowiem szkoły walczą o nagrody finansowe dla szkół i sprzęt sportowy dla siebie - powiedział Witold Roman, prezes fundacji Druga Droga Mistrza. - Szykujemy także wiele atrakcji dla naszych uczestników, by finał I edycji Championerów był niezapomniany - dodał nasz wybitny siatkarz.

Organizatorem CHAMPIONERÓW jest fundacja Druga Droga Mistrza, a projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Partnerami projektu są: KGHM SA, TVP  Sport oraz  Salon24, a partnerem finału Dzielnica Bielany m.st. Warszawy.