Aktualności
04.11.2022

II Narodowy Konkurs Wiedzy o Sporcie dla dzieci i młodzieży za nami

Powrót do strony z listą aktualności

Niesamowite emocje, niezwykle utalentowani młodzi mistrzowie sportowej wiedzy i wspaniali ambasadorowie - tak w skrócie można opisać wielki finał II Narodowego Konkursu Wiedzy o Sporcie dla dzieci i młodzieży.

Centrum Olimpijskie Polskiego Komitetu Olimpijskiego gościło 60 finalistów z całej Polski, wyłonionych po etapie eliminacyjnym, który odbył się w formie testu on-line. Kilka tysięcy dzieci i młodzieży wypełniło test na stronie www.drugadrogamistrza.pl i zmierzyło się z pytaniami przygotowanymi przez eksperta z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie - dr. Arkadiusza Włodarczyka.

W kapitule wielkiego finału zasiedli wybitni sportowcy - mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak, pierwszy Polak w NBA - Cezary Trybański, lekkoatleta - 400-metrowiec Paweł Januszewski czy wicemistrz olimpijski w zapasach - Andrzej Surpon, którzy także zmierzyli się z niezwykle trudnymi pytaniami z testu.

Gośćmi honorowymi byli: Katarzyna Kacprzyk z Departamentu Sportu dla Wszystkich Ministerstwa Sportu i Turystyki, Jacek Banaś - Zastępca Dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego i Podstaw Programowych Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Sławomir Majcher - Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Mistrzem wiedzy o sporcie w kategorii młodszej został Mikołaj Suczyk, który zdobył 22 pkt.  na 30 możliwych. Drugie miejsce zajął Piotr Chchół, także z 22 pkt. (decydował czas wypełnienia testy) zaś na najniższym stopniu podium stanęła Alicja Czarnecka z wynikiem 21 pkt.

Z kolei w kategorii starszej najlepsza okazała się Magdalena Gębska z fenomenalnym wynikiem 45 pkt. na 50 możliwych, przed Marcinem Braszkiewiczem (39 pkt.) zaś trzecie miejsce zajął Marcin Łubianka z tym samym wynikiem, ale nieco gorszym czasem.

- Podziwiam te dzieciaki za ich determinację i ogromną wiedzę. Wszyscy okazali się mistrzami i zasługują na wielki szacunek. Dziękuję także rodzicom i nauczycielom, którzy wspierają tę młodzież. Dziękuję wszystkim naszym partnerom, bo organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki ich zaangażowaniu. Mam nadzieję, że uczestnikom podobał się dzisiejszy dzień i zapiszą go w swoich kalendarzach jako jeden z wartych zapamiętania - podsumował Witold Roman, Prezes Fundacji Druga Droga Mistrza. 

Młodzi mistrzowie wiedzy o sporcie, poza niezwykle emocjonującym momentem, jakim był sam test finałowy, mieli także okazję do rozmów z ambasadorami, wspólnych zdjęć i zadania nawet najtrudniejszych pytań. Na koniec na wszystkich czekała wycieczka po Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie podziwiali wspaniałe eksponaty wybitnych mistrzów.

Wszystkim laureatom i uczestnikom wielkiego finału serdecznie gratulujemy i do zobaczenia za rok!

Organizatorem II Narodowego Konkursu Wiedzy o Sporcie jest fundacja Druga Droga Mistrza, a projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a patronat honorowy nad testem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki.


Partnerami testu są: Polski Komitet Olimpijski i Muzeum Sportu i Turystyki